آیلتس جنرال رایتینگ تسک 1 | نوشتن نامه در آیلتس چگونه است؟

General IELTS task 1

در آزمون آیلتس با توجه به این که در نوع جنرال یا آکادمیک آن شرکت کنید، نوع تسک برای شما متفاوت خواهد بود. اگر در آیلتس جنرال شرکت می‌کنید؛ در پاسخ به تسک 1 از شما خواسته می‌شود که یک نامه بنویسید. نامه نوشتن ممکن است برای خیلی‌ها یک مهارت ناآشنا باشد. پس اگر می‌خواهید در آیلتس جنرال نامه‌های خوبی بنویسید این مقاله را تا آخر بخوانید و از کلیات ماجرا باخبر شوید. 

آیلتس جنرال رایتینگ تسک 1 : مقدمه کلی

 در تسک یک رایتینگ آیلتس جنرال برای شما سوالی داده می‌شود که باید  برای شخصی یک نامه بنویسید. این شخص هر کسی می‌تواند باشد و البته شرایطی هم مطرح می‌شود که باید در نوشتن آن شرایط را نیز در نظر بگیرید. با این حال، بیشتر نوشته‌ها طبق تصورات و خیال شما خواهد بود چون اطلاعات زیادی برای نوشتن وجود ندارد. 

این تکلیف را شما باید حداقل در 150 کلمه بنویسید و 20 دقیقه برای تحویل رایتینگ خود زمان دارید. تقریبا 3 نمره از نمره کلی شما را این آزمون تشکیل می‌دهد.  مانند رایتینگ تسک 2 آیلتس جنرال در این رایتینگ نیز متن شما از جنبه‌های زیر مورد بررسی قرار می‌گیرد:

 • پاسخ دهی به سوال
 • پیوستگی ایده ها و قابل فهم بودن جریان نوشتار شما و یکپارچگی جملات و سازماندهی آن‌ها 
 • دامنه واژگان 
 • تنوع ساختار گرامری و درستی آن 

این بدان معناست که شما باید تعادل خوبی در مهارت‌های نوشتن داشته باشید. برای هر یک از بخش‌های بالا برای شما نمره‌ای از 0 تا 9 در نظر گرفته می‌شود و نمره نهایی شما در رایتینگ تسک 1 میانگینی از این 4 نمره خواهد بود. 

مقدمه‌ای به نوشتن نامه در آیلتس

مقدمه‌ای به نوشتن نامه در آیلتساین روزها کمتر کسی نامه می‌نویسد اما قرن‌های قبل مهارت نوشتن نامه یکی از الزامات برقراری ارتباط بود. با این که به این زودیا شاید نیاز به نوشتن نامه نداشته باشید اما اگر مهاجرت کنید و در یک کشور انگلیسی زبان زندگی کنید ممکن است به زبان انگلیسی ایمیل بنویسید. امروزه ساختار نامه و ایمیل تقریبا شبیه به هم هستند و بنابراین این مهارت‌ها هنوز هم ضروری هستند. در گذشته برای نوشتن نامه در آیلتس قاعده‌های خاصی وجود داشت. اما برای نوشتن رایتینگ جنرال آیلتس تسک 1 شما نیازی به دانستن همه آن نکات را ندارید. می‌توانید نسبت به خیلی از قاعده‌ها و ساختارها و سنت‌ها بی‌تفاوت باشید و تنها به ساده نوشتن بسنده کرده و تکلیف را انجام دهید. در هر صورت این آزمون برای سنجش انگلیسی شماست و نه مهارت‌های ادبی یا نویسندگی. 

نگران ساختارهای قدیمی نوشتن نامه نباشید. تنها چیزی که لازم است توجه کنید. توجه به اصول اساسی نوشتن نامه است: 

 • احوال‌پرسی ( مانند dear sir – Madam )
 •  اطلاعات مرتبط در پاراگراف بدنه 
 • پایان دادن به نامه (مثل Yours sincerely)
 • اسم شما 

دانستن این نکات شما را برای نوشتن یک نامه در رایتینگ آیلتس آماده می‌کند. اما نباید فراموش کنیم که آنچه در نوشتن رایتینگ تسک 1 آیلتس مهم است، نحوه نوشتن نامه است و شاید رعایت ساختار اهمیت کمتری داشته باشد. 

اهمیت لحن

زبان انگلیسی برخلاف زبان‌هایی مثل کره‌ای و ژاپنی حالتی دارند که می‌توان لحن را به سادگی رسمی یا غیررسمی کرد. بنابراین در موقعیت‌ها و شرایط مختلف می‌توان به لحنی رسمی یا غیررسمی نوشت. درحالی که رسمی یا غیررسمی نوشتن مربوط به ویژگی گرامری  و انتخاب لغت هست، اگر چنانچه با توجه به خواست سوال این نکته را رعایت نکنید تاثیر منفی زیادی در نمره شما خواهد داشت و در بخش پاسخ‌دهی به سوال نمره از دست می‌دهید. چرا که بخشی از این سنجش مربوط به نحوه تشخیص و به کارگیری خواسته‌های سوال است. 

اما همه این‌ها دقیقا چه معنی می‌دهد؟

تسک‌هایی که برای رایتینگ در این بخش هست، از تنوع زیادی برخوردار است. مخاطب نامه شما ممکن است دوست، همکار، صاحب‌خانه، رئییس، شورای محل یا رییس کسب‌وکاری باشد. گزینه‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد نامه شما رسمی یا غیر رسمی باشد. بیایید این موضوع رو بیشتر باز کنیم. فرض کنید شما قرار است برای دوست خود یک نامه بنویسید و شغل جدید او را تبریک بگویید. چطور می‌نویسید؟

 1. Dear Mr. Stevens, I am writing to congratulate you on your new job position…
 2. Hi Mark, Well done for getting that new job!

پاسخ شماره (2) کاملا درست است. چون قرار نیست شما به صورت رسمی این نامه تبریک را بنویسید. اگر به صورت رسمی تبریک بنویسید خیلی عجیب غریب و غیرمتعارف به نظر می‌رسد. معمولا موقع خطاب قرار دادن دوستانمون از عناوین رسمی و … استفاده نمی‌کنیم.

بنابراین اول تصمیم بگیرید که لحن نامه شما چگونه باید باشد. سپس طبق اصول آن لحن بنویسید. مثلا اگر قرار است بنویسید hi Mark دیگه لازم نیست در ادامه ساختار و لحن نامه را به رسمی تغییر دهید. 

برای نوشتن رایتینگ 1 آیلتس جنرال چیکار کنیم؟

این روزها آماده شدن برای این تسک خیلی هم آسان نیست. مردم امروزه زیاد نامه نمی‌نویسند و علاوه بر این در کتاب‌های آموزشی هم به این مسایل زیاد پرداخته نمی‌شود. اما همانطور که قبلا هم گفتیم، نیاز به دانستن اصول قدیمی نامه نگاری هم نیست. اگه انگلیسی‌تان خوب باشد و بتوانید به خوبی بنویسید کافیست. 

برای این که نامه‌های خوبی بنویسید. بهتر است مهارت‌های عمومی خود را در نوشتن رشد دهید:

 • گرامر 
 • لغت
 • منطق و استدلال 
 • انتقال 

با این حال، شما باید به تعدادی زیادی از نمونه‌های رایتینگ تسک 1 آیلتس جنرال نگاه کنید و تمرین زیادی انجام دهید تا برای نوشتن آماده باشید. نوشتن این نوع رایتینگ‌ها به قوه تخیل زیادی نیاز دارد چراکه شما لازم است درباره شرایطی فکر کنید و بنویسید که اتفاق نیافته است. برای مثال ممکن است سوال از شما بخواهید برای مدیر یک رستورانی نامه بنویسید و از تجربه بد خود بگویید. برای نوشتن این نامه شما باید واقعی فکر کنید و با قرار دادن خود در آن موقعیت به صورت خیالی بنویسید. سپس لازم است این فکر خود را به زبان انگلیسی بنویسید. انجام این تکلیف به خلاقیت و البته کمی تجربه زندگی نیاز دارد. 

البته برای موفق شدن در این رایتینگ لازم است از قبل تمرین‌های زیادی کرده باشید و حسابی آماده باشید. اما لزومی به دانستن و یادگرفتن ساختارهای خاصی نیست. کافیست ساختار اصلی را دنبال کنید سوال را درک کنید و با انگلیسی روان و ساده متن را بنویسید. 

برخی نکات نهایی 

یکی دو تا نکته دیگر هم درباره نوشتن نامه در آیلتس وجود دارد که به صورت مختصر آن‌ها را هم بیان می‌کنیم. 

 • نوشتن اسم مخاطبان نامه را یاد بگیرید. هرگز به این “Mr John” شکل ننویسید. چون ما در انگلیسی از تایتل و اسم فامیل را کنار هم می‌نویسیم. چند تا اسم خوب رو یادتون باشه و در روز آزمون برای یافتن اسم زیاد وقت تلف نکنید. 
 • اسم اصلی خود را به کار ببرید. اسم خود را بنویسید تا تصحیح کننده (تصحیح رایتینگ آیلتس) رایتینگ فکر نکنه شما این متن را از جایی کپی کرده‌اید. 
 • بعد از احوال‌پرسی‌ها و پایان نامه کاما بزارید. ما معمولا این جملات را با نقطه تمام نمی‌کنیم. مثلا هنگام به کاربردن عبارتی مثل  “Dear Mr Roberts,” بلافاصله از کاما استفاده کنید.
 • فاعل جمله را در نامه‌های غیر رسمی ننویسید. مثلا به جملات مقابل توجه کنید. “Hope you’re feeling better” or “Can’t wait to see you.” در این جملات چون لحن نامه غیر رسمی است. می‌توان فاعل را حذف کرد. اما اگر متن رسمی بود نباید حذف کنید. چون از جنبه گرامری این نوع نوشتن درست نیست.  
نظر دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.