تصحیح writing رایتینگ آیلتس در کمتر از 24 ساعت

تصحیح رایتینگ آیلتس

تصحیح writing رایتینگ آیلتس در 24 ساعت

از نمره رایتینگ آیلتس خود راضی نیستین؟ آیا قصد دارین نمره رایتینگ آیلتس خود را بالاتر ببرین؟ نمره 7 آیلتس مشکل‌تون رو حل می‌کنه یا به نمره 9 در رایتینگ آیلتس نیاز دارید؟ اصلا می‌دونید چه عواملی هستن که نمره آیلتس شما رو 7 و یا 9 می‌کنن؟

تبریک می‌گم.

شما جای درستی هستید. آکادمی خانی نژاد از سال 2016 در زمینه آموزش زبان انگلیسی و مخصوصا آزمون آیلتس فعالیت می‌کند. امروز قراره ضمن معرفی خدمات تصحیح رایتینگ آیلتس، سیر تا پیاز رایتینگ آیلتس رو برای شما می‌نویسیم. این صفحه رو به دقت مطالعه کن و هر آنچه لازم هست رو از یک منبع معتبر یاد بگیر.

 

جنرال یا آکادمیک؟

تقریبا می‌شه گفت همه کسایی که در دنیای زیبای آیلتس زندگی کرده‌اند؛ خبر دارند که آزمون آیلتس به دو شکل و با اهداف متفاوت برگزار می‌شود. بنابراین قبل از هر کاری باید بدونین که شرکت در کدوم آزمون برای شما لازمه است؟

 • ویزای کاری؟
 • ویزای اقامت دائم؟
 • ویزای تحصیلی؟

باید به شما بگیم که، این هدف مهاجرت یا اقامت شماست که مشخص می‌کند در آزمون جنرال آیلتس شرکت کنید و یا در آزمون آکادمیک آیلتس. بیایید این موضوع رو بیشتر باز کنیم.

درواقع، ETS یا مسئول برگزاری آزمون‌های آیلتس، برای معین کردن میزان مهارت شما در زبان انگلیسی، با توجه به انتظاراتی که دپارتمان‌های مهاجرتی، دانشگاه‌ها و شرکت‌ها از یک مهاجر یا مسافر دارند دو نوع آزمون پیشنهاد می‌کند. به طور خلاصه و بدون حاشیه رفتن، آزمون آکادمیک برای کسایی مناسب هست که قصد تحصیل در یک کشور انگلیسی‌زبان دارن. به عبارتی دانشگاه‌ها و مراکز علمی عمدتا مدرک آیلتس از نوع آکادمیک رو قبول می‌کنن. همچنین افرادی که قصد دارن در یک موقعیت آکادمیک صاحب شغل بشن.

از طرفی، اکثر شرکت‌ها و سازمان‌های مهاجرتی در کشورهای انگلیسی زبان، مدرک یا نمره آیلتس جنرال رو به دلایل مهاجرتی قبول می‌کنن و دیگه لازم نیست شما برای نمره خوب در آیلتس آکادمیک بجنگین. فقط کافیه برای نوع جنرال درس بخونین که در مهارت رایتینگ آیلتس نسبت به نوع آکادمیک خیلی راحت‌‎تره!

آزمون جنرال آیلتس یا آزمون آکادمیک

تسک‌ها در آزمون رایتینگ آیلتس

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، آیلتس هم در آزمون جنرال و هم در آکادمیک، مهارت رایتینگ را می‌سنجد و در هر دو ورژن ما می‌بینیم که آزمون شامل 2 تسک است. در هر دو آزمون ما تسک 2 را به صورت مشابه داریم. درواقع نوشتن essay هم در آزمون جنرال است و هم در آزمون آکادمیک وجود دارد.

اما با یک نگاه دیگر متوجه می‌شویم که جنرال با آکادمیک تفاوت‌هایی هم دارد. این تفاوت در تسک 1 آزمون آیلتس است. برای آیلتس جنرال به جای توضیح تصویر، چارت، نمودار و … ( نسبتا  سخت)  آیلتس جایگزینی در نظر گرفته است و آن نوشتن یک نامه (Letter) است.

 

جنرال شرکت کنم یا آکادمیک؟ همانطور که بالا هم اشاره کردیم. شاید در این فکر باشید که آیا جنرال شرکت کنم یا آکادمیک و این چیزی است که هدف شما آن را تعیین می‌کند. چنانچه به دنبال تحصیل در دانشگاه خارجی و اپلای برای یک شغل آکادمیک هستید، بهتره آزمون آکادمیک آیلتس شرکت کنید. اما اگر به دنبال اخذ ویزا و اقامت یا کار هستید، در آزمون جنرال شرکت کنید. آزمون جنرال نسبت به آکادمیک راحت‌تر است، اما لزوما نمره گرفتن در این آزمون ساده نیست و باید به صورت حرفه‌ای با این آزمون برخورد کرد، هرچند که جنرال باشد.

تصحیح رایتینگ آیلتس

شاید چند ماهی است که برای آیلتس می‌خونین. کتاب‌ها و منابع خوبی برای آیلتس جمع کردین. اگه خوش‌بینانه نگاه کنیم، شاید هر هفته برای مهارت رایتینگ آیلتس تعدادی تکلیف هم انجام می‌دین. اما آیا …

 • کسی هست که این تکالیف رایتینگ شما رو تصحیح کنه؟
 • کسی هست که غلط‌های گرامری شما رو پیدا کنه و توضیح بده؟
 • کسی هست که نمره رایتینگ شما رو پیش‌بینی کنه و نمره ثبت کنه؟
 • کسی هست که با پیشنهادها و راهنمایی‌هاش کمک کنه، رایتینگ‌های خود رو پولیش کنین؟

اگر تا الان به دنبال مصحح رایتینگ آیلتس نبودین، باید از این به بعد برای پیشرفت و نتیجه بهتر، با یک مصحح رایتینگ کار کنید.

درواقع، نمره رایتینگ آیلتس همیشه برای زبان‌آموزان یک چالش است. به جِد میشه گفت، تنها مهارت از بین 4 مهارت آزمون آیلتس که الزاما به معلم و استاد زبان نیاز دارد؛ مهارت Writing است. بنابراین، همیشه باید فردی یا افرادی باشه که بتونه با تصحیح writing رایتینگ آیلتس در پیشرفت شما کمک کنه. با توجه به آنچه خوندیم؛ شما بهتر می‌دونید که در آزمون آیلتس 2 بخش رایتینگ داریم:

 • آزمون رایتینگ آیلتس Task 1
 • آزمون رایتینگ آیلتس Task 2 

همیشه افرادی که رایتینگ داوطلبان رو تصحیح می‌کنند، از جنبه‌های مختلف رایتینگ رو مورد بررسی قرار می‌دهند. درواقع، تصحیح رایتینگ ایلتس فقط شامل نکات املایی و گرامری نیست. موارد دیگری هستند که نمره آیلتس شما رو به طور مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهند. از این رو، شما از وقتی که، چه به صورت خودآموز و چه زیر نظر یک استاد آموزش ببینید، باید رایتینگ‌های شما به طور دقیق مورد ارزیابی قرار گیرد و موارد زیر باید در نوشته‌های شما مورد بررسی قرار گیرد. به طور کلی رایتینگ شما در آزمون آیلتس از 4 جنبه مهم زیر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

آزمون رایتینگ آیلتس زیر ذره بین مصحح

آزمون آیلتس زیر ذره بین

شاید بخواهین نوشته‌های خود را با انشاهایی که در مدرسه می‌نوشتین مقایسه کنین. هنگام ارزشیابی انشای شما در مدرسه، معلمان عمدتا نگاه صفرتاصدی داشتن. منظور من از گفتن این نکته، نبود معیارهایی برای سنجش درست نوشته‌های ما در زنگ انشاء بود. اما چیزی که در آیلتس با آن روبه‌رو می‌شویم، نگاه چندجانبه مصحح به نوشته‌های ماست. البته جای خوش‌حالی است که ما می‌دونیم رایتینگ‌های ما براساس چه معیارهایی مورد قضاوت قرار می‌گیرد. در ادامه عناوین کلی معیارهای ارزیابی را در آیلتس برای شما نشان می‌دهیم.

 

Grammar Range and Accuracy

امروزه اگرچه گرامر در آموزش زبان انگلیسی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، اما ممکن است در آزمون رایتینگ آیلتس دردسرساز باشد. به طوری که کوچکترین مسایل ممکن است بند شما را در رایتینگ تقلیل دهد. منظور ما این نیست که عمده وقت خود را به خواندن کتاب‌های قطور گرامر هدر دهید. شما حداقل می‌توانید کتاب‌های مختصر و مفیدی مثل common mistakes in IELTS را بگیرید و بخوانید. بهتره دیگه حاشیه نریم. در پایین نکاتی را مطرح می‌‎کنیم که برای شما کمک می‌‎کند و اگر این‌ها را رعایت کنید، در این فاکتور نمره از دست نمی‌دین، سعی کنین …

 • توان دستوری خود را در نوشتن به رخ بکشید، برای این کار از جملات مرکب و ساده استفاده کنید.
 • خطاهای گرامری زیادی را مرتکب نشوید.
 • از علایم نگارشی به جا و به درستی استفاده کنید.
 • تلاش کنید بیش از 50 درصد جملات شما درست و بدون ایراد باشد.
 • از زمان‌های مختلف در جمله سازی استفاده کنید (زمان آینده – گذشته – مجهول و … )

Lexical Resources 

شما ممکن است در نوشتن یک رایتینگ از تعدادی واژه خوب استفاده کنید. اما تلاش کنید از آن واژگان مجددا استفاده نکنید. این نکته در ارایه ایده‌ها نیز صدق می‌کند. تلاش کنید از تکرار مکررات دوری کنید:

 • در نوشته خود از واژگان متنوع استفاده کنید.
 • خلاصه و مرتبط بنویسید و حاشیه نروید.
 • کمتر از واژگان رایج و تکراری استفاده کنید. سعی کنید کالکیشن (هم‌نشینی واژگان) رو رعایت کنید.
 • تلاش کنید از لحاظ املایی و ساختار واژه نوشته شما مشکلی نداشته باشد.
 • برای هر موضوع، از واژگان مرتبط و مناسبی استفاده کنید

 

Coherence and Cohesion 

منطقی بنویسید، قرار نیست کلی ایده را در یک متن کوتاه پوشش دهید. شاید ذهن شما امادگی ارایه نکات زیادی باشد اما فراموش نکنید که همین ایده پراکنی بدون سازمان‌دهی ممکن است برای شما مشکل‌ساز باشد. از این رو، حتما در هر پاراگراف فقط یک ایده اصلی مطرح کنید و سپس با جملات و مثال‌های دیگر ایده اصلی خود را حمایت کنید. به طور کلی در این بخش، مصصح، یکپارچگی جملات و پاراگراف‌های شما را بررسی می‌کند.

 • پاسخ‌های خود را به صورت منطقی سازماندهی و بیان کنید.
 • ایده‌های خود را در متن به یک دیگر ارتباط دهید. درواقع، تکه‌های متن شما باید به کمک واژگان و عبارت‌های ربط دهنده به هم لینک شوند.
 • از رفرنس دادن‌ها برای ایجاد ارتباط بین بخش‌های مختلف نوشته خود استفاده کنید.
 • پاراگراف‌هایی معنی دار بنویسید که پاراگراف‌ها با همدیگر هماهنگ باشند.
 • از کلمات ربط دهنده متنوعی استفاده کنید.

 

Task Response

تلاش کنید آنچه را از شما خواسته‌‎اند، مستقیم آن را بیان کنید. برای بهتر نشان دادن و مورد توجه واقع شدن حاشیه نروید و خود را در دردسر نیاندازید. به جزئیاتی که در سوال اشاره شده با دقت توجه کنید و سعی کنید آن‌ها را در رایتینگ خود پوشش دهید. به عبارتی فقط به ایده اصلی نچسبید و حتما اون شرایط و جزئیات دیگری که سوال مطرح کرده برای شما مهم باشد.

 • منظور این است که شما تمام نیازهای و خواسته‌های مسئله یا موضوع نگارش را رعایت کنید.
 • یک هدف روشنی را بیان کنید.
 • یک لحن مناسبی را انتخاب کنید و در نوشتن کل متن، همیشه به آن لحن پایبند باشید.
 • در نوشتن باید نکته‌ها یا بولت‌هایی که ارایه می‌شود را در نظر بگیرید و در نوشته خود آن‌ها را بگنجونید.

 

با رعایت این موارد حداقل شما نمره 7-8 در رایتینگ آیلتس می‌گیرید. البته متغیرها و جزئیات دیگری هم در هستند که ممکن است نمره شما را در رایتینگ تحت تاثیر قرار دهد. که قطعا داشتن یک مصحح می‌تواند براتون مفید باشد و او این نکات را برای شما بیان کند. اما اگر فکر می‌کنید هنوز این مسئله نمره دهی در رایتینگ آیلتس برای شما گنگ است، مقاله زیر را کلیک کرده و بخوانید: در رایتینگ آیلتس نمره 5 تا 8 رو چطور اخذ کنیم؟

در ادامه به صورت جزئی برخی از عوامل موثر در نمره رایتینگ آیلتس را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

نگاه عمیق‌تر به فاکتورهای موثر در بند رایتینگ IELTS

نگاه جزئی به فاکتورهای موثر در بند رایتینگ IELTS

1- انتخاب لغت

واژگان مانند مهره‌های یک اسکلت، ماهیت یک نوشته را می‌سازند. هر وقت، مهره‌ای نامناسب در ساختمان یک نوشته قرار بگیرد، قطعا نظم و زیبایی متن از بین می‌رود. شما وقتی در آزمون آیلتس شرکت می‌کنید، افرادی که قرار است نوشته شما را اصلاح کنند، نیتیو یا نزدیک به نیتیو هستند. این یعنی، آن‌ها افرادی هستند که با یک نگاه متوجه می‌شوند متن در چه سطحی نوشته شده است. علاوه‌بر این، واژگان مناسب و نامناسب در برابر دید آن‍ها خودنمایی می‌کنند. اما در اینجا دو نکته است که ممکن است نمره شما را به طور منفی تحت تاثیر قرار دهد.

 • استفاده از لغات نامناسب: خیلی از داوطلبان واژگان درست و بجایی را در رایتینگ‌های خود به کار نمی‌برند و مشاهده این واژگان توسط مصححان رایتینگ آیلتس باعث از دست دادن نمره شما می‌شود.
 • استفاده از لغات پیشرفته و نمره بیار: شاید شما هم داستان افرادی که رایتینگ خیلی خوب نوشتند ولی نمره کمی گرفتند را شنیدیده باشید. در حقیقت این افراد رایتینگ را خوب نوشتند ولی از واژگان آماتور و ابتدایی استفاده کردند و واسه همین نمره رایتینگ آیلتس آن‌ها بین 6.5 و 7 شده است. اما اگر آن‌ها از واژگان حرفه‌ای و مناسب استفاده ‌می‌کردند شاید ورق بر‌می‌گشت و با نمره خیلی بالایی روبه‌رو می‌شدند.
 • رعایت نکردن کالوکیشن (هم‌نشینی واژگان): در زبان انگلیسی و هر زبان دیگری این ویژگی وجود دارد. واژگان با این که هر کدام خاص و یکتا هستند اما همه آن‌ها با هم دوست و همنشین نیستند. خیلی از داوطلبان آزمون آیلتس وقتی زبان یاد می‌گیرند از این نکته غافل هستند. وقتی در به کاربردن چند واژه کنار هم مرتکب اشتباه می‌شوند، نمره از دست می‌دهد. اگر متن زیاد خوانده باشید قطعا مشکلی در کالوکیشن نخواهید داشت.
توجه کنید که تصحیح رایتینگ آیلتس فقط برای افراد آماتور نیست، حتی کسایی که در کار رایتینگ خوب هستند، بهتر است نوشته‌‌های خود را جهت تصحیح به افراده خبره و کاربلد بسپارند و از نکات مثبت و واژگان پیشنهادی آن‌ها یاد بگیرند و در این مهارت به خوبی رشد کنند.
بنابراین، رایتینگ‌های شما باید به مکرر توسط اساتید زبان اصلاح شود. چنانچه واژه‌ای بی‌ربط استفاده شده باشد، نسبت به آن آگاه شوید. حتی اگر واژه‌هایی باشد که شما نسبت به آن بی‌توجه بوده‌اید، به شما یادآوری می‌شود.

 2- املاء یا Spelling

املای نادرست در متنی که زبان آموزان می‌نویسند خیلی زیاد است. البته نباید خیلی نگران این باشید. تکنیک‌هایی هستند که شما می‌توانید کمی از این مشکلات را تمام کنید. مثلا می‌توانید دفتر یادداشتی داشته باشید و کلماتی که همیشه آن را نادرست می‌نویسید، در آن دفتر ثبت کنید.

به هر وجه، ما در تصحیح رایتینگ آیلتس با تعداد زیادی خطای املایی مواجه می‌شویم. معمولا هنگام نوشتن شما به نحوه سازماندهی متن تمرکز می‌کنید و یا تمرکز شما بیشتر در انتخاب واژگان است و خیلی از مواقع فراموش می‌کنید که بعضی از کلمات را اشتباه نوشته‌اید. ساده‌تر بگم، شاید برای شما هم پیش آمده که به یک کلمه با املای غلط نگاه کنید و متوجه اشتباهتون نشید.

هنگامی که در خانه کار می‌کنید، می‌توانید از وب‌سایت‌های مفیدی مانند Grammarly به صورت رایگان استفاده کنید و به خطاهای املایی خود پی ببرید. امیدوارم با شنیدن این نکته ناامید نشوید؛ متاسفانه در روز آزمون رایتینگ آیلتس شما به اینترنت و سایر ابزارها دسترسی ندارید. پس باید در املا خیلی قوی باشید و هیچ خطای املایی نداشته باشید. یکی از فواید خدمات تصحیح رایتینگ آیلتس اعلام خطاهای املایی هستند. علاوه بر این در صورت ارتباط خطای املایی به نکات گرامری حتما این موارد ذکر می‌شود و شما دلیل خطای املایی خود را متوجه می‌شوید و این اصلاحیه‌ها باعث می‌شود شما دیگر مرتکب اشتباه نشوید.

اگر تصحیح رایتینگ ایلتس را به اساتید زبان بسپارید، آن‌‍‌ها حتما از جنبه املایی هم نوشته شما را مورد بررسی و ویرایش قرار می‌دهند. هر وقت شما با خطاهای رایج خود در نوشتن کلمات روبه‌رو می‌شوید برای بهتر شدن در املای زبان بیشتر انگیزه کسب می‌کنید.

3- سازماندهی متن

هر وقت می‌گن که آزمون آیلتس 30 درصدش تکنیک و 70 درصدش دانش زبانی شماست. باور کنید. درواقع شما اگر ساختار مناسب (structure) را بدونید. 30 درصد راه رو رفته‌اید. متنی که برای Task 1 نوشته می‌شود، ساختار خاصی دارد که باید از آن خبر داشته باشید و آن را بارها و بارها تمرین کرده باشید. همچنین این حرف برای آزمون Task 2 رایتینگ آیلتس هم صدق می‌کند.

اما فراموش نکنید که ممکن است گاهی متن شما هم ساختار مناسبی نداشته باشد. در این صورت شما در آزمون رایتینگ نمره مطلوب را نمی‌گیرید. برای یادگرفتن این ساختارها بهتر است که در کنار یک استاد زبان آموزش ببینید و یا کتاب‌های آموزشی رایتینگ آیلتس را تهیه کنید و این ساختارها رو یاد  بگیرید.

شما وقتی از خدمات تصحیح رایتینگ آیلتس استفاده کنید؛ متن شما علاوه بر سازماندهی کل مطلب، از جنبه ساختار پاراگراف نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و برای شما جایگزین‌های مناسبی پیشنهاد می‌شود.

4- اشتباهات پرتکرار شما

برخی خطاها هستند که شما همیشه آن‌ها را انجام می‌دهید و نسبت به آن‌ها بی‌توجه هستید. شما وقتی برای چندین بار از خدمات ویرایش رایتینگ آیلتس استفاده کنید، یک استاد خوب به ان اشاره می‌کند. علاوه بر این کتاب‌ها و منابع بسیار خوب دیگری هم هستند که اشتباهات رایج داوطلبان آزمون آیلتس را گردآوری کرده‌اند. می‌توانید این منابع را نیز خریداری کرده و از آن استفاده کنید.

5- همیشه برای بهتر شدن نکاتی هستند

ممکن است با ارائه فهرستی از توصیه ها جهت ارتقاء سطح نوشتار روبه‌رو شوید. درواقع، به کمک این توصیه‌ها شما می‌تونید پیشرفت کنید. بهتر است هر بار که استاد برای شما پیشنهاد و توصیه یا نکته‌ای بیان می‌کند؛ آنرا با دقت در دفتر یادداشت خود وارد کنید و سعی کنید در رایتینگ‌های بعدی آن‌ها را به کار بگیرید. تکرار و تلاش برای به کارگیری این نکته‌ها باعث می‌شود شما در رایتینگ بهتر شوید. البته هرچقدر میزان پیشنهادها و توصیه‌ها به مرور کم‌تر می‌شود، نشان‌دهنده رشد خوب شماست. به عبارتی بعد از چند ماه تلاش و کوشش شما دیگر در نوشتن ماهر می‌شوید و نیازی به خدمات تصحیح رایتینگ آیلتس ندارید.

6- یک نظر کلی راجع‌به کار شما

تفسیر کلی اشکالات از دیدگاه مصحح بسیار کمک‌کننده خواهد بود. شاید با تفسیر مصحح یک دید کلی از وضعیت خود داشته باشید و برای بهتر شدن گام‌های مناسبی بردارید.

7- تخمین نمره در هر دو تسک

چیزی که شما به عنوان یک تازه‌کار در زمینه رایتینگ آیلتس نیاز دارید، علاوه بر یک بررسی همه‌جانبه تخمین نمره است. معمولا اساتید آیلتس تخمین بسیار نزدیک و دقیقی دارند. به عبارتی فعالیت چندین ساله در زمینه آموزش رایتینگ و شناخت همه جانبه آزمون رایتینگ به درستی نمره بالقوه شما را ارایه می‌کنند. این می‌تونه برای شما کمک کنه تا بدونید در چه سطحی هستید و برای بهتر شدن چیکار باید بکنید. حتی پیشنهاد ما این است که قبل از شرکت در آزمون آیلتس برای چند مرحله در آزمون ماک هم شرکت کنید. این آزمون قیمت نسبتا مناسبی دارد و شما می‌توانید خود را چند بار محک بزنید.

8- ارایه فهرستی از واژگان برای استفاده در تسک 2

واژگانی در انگلیسی هستند که عمدتا در بافت آکادمیک و خصوصا در تسک 2 قابل استفاده هستند. قطعا یادگیری و به کارگیری این واژگان کمک شایانی می‌کند. البته فراموش نکنیم که یادگیری این واژگان به شکل جزوه یا لیست اصلا مناسب نیست و در زبان اموز در بلند مدت آن را فراموش می‌کند. ولی اگر این لیست‌ها و واژگان در جای مناسب و در زمان مناسب ارایه شود، باعث تغییر در نگرش و توانش زبان اموز می‌شود.

 

بهترین کتاب‌ها برای یادگیری رایتینگ آیلتس بهترین سایت‌ها برای یادگیری رایتینگ آیلتس بهترین مدرسان مهارت رایتینگ آیلتس
IELTS writing 

آنچه ما را در متمایز می‌کند:

 • ارائه فهرست آماری از توانایی زبان شما به همراه تنوع ساختاری و گرامری
 • ارائه حداقل دو نمونه از موضوع نگارش توسط دیگر داوطلبان آیلتس
 • پیگیری روند پیشرفت شما از زمان ارسال اولین نگارش تا زمان آزمون اصلی آیلتس در راستای کسب بالاترین بند در رایتینگ
 • بررسی تحلیلی و ارائه اطلاعات آماری در تصحیح رایتینگ آیلتس

چگونه زبان بخوانیم؟ 18 روش خَفَن زبان خواندن (100% موثر)

 

2 عدد نظر ثبت شده است
 1. زهرا می‌‎گوید

  اطلاعات بسیار خوبی بود. ممنون از شما

  1. admin می‌‎گوید

   ممنون از نگاه مهرتان

نظر دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.