آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

قطعا هر مادر مهران و پدر آینده‌نگری قصد دارد، زندگی دلبند خود در مسیر موفقیت قرار دهد. انگلیسی هم به هزار و یک دلیل یکی از مهارت‌هایی است که موفقیت فردی و اجتماعی انسان را رقم می‌زند. مطمئن باشید زبان شماره یک دنیا فارسی و ترکی نیست، بلکه زبان انگلیسی است؛ پس آموزش زبان به کودکان یک سرمایه گذاری در آینده اوست. 

علی خانی نژاد
علی خانی نژاد

با سال‌ها تجربه در آموزش زبان به کودکان و مشاهده روش‌های مختلفی که والدین در خانه و برای بچه‌های خود زحمت کشیده‌اند. فقط یک چیز می‌توانم بگم.  آموزش زبان برای کودکان روش برتری ندارد. با تلفیقی از روش‌ها می‌توان این کار را انجام داد. این نکته را نیز فراموش نکنید که آموزش زبان به بچه هیچ مشکلی برای رشد و سلامتی او ندارد، اتفاقا باعث رشد رفتار اجتماعی و قابلیت‌های ذهنی اوست. منتهی فراموش نکنید که زبان جدید باید در کنار زبان مادری او آموزش داده شود. اگر یک روزی زبان مادری او را حذف کردید، بدانید که دارید به فرزند خود ظلم می‌کنید. ما در این مقاله روش‌های پسندیده آموزش زبان برای بچه‌ها را برای شما می‌نویسیم.

اگر فرزند شما در کنار یک تخصص دیگر، انگلیسی هم بلد باشد، آینده روشنی در انتظار اوست. درآمد سالانه یک مهندس کامپیوتر در کانادا 10 برابر درآمد یک مهندس موفق در ایران است. البته ما تبلیغ نمی‌کنیم که فرزند شما مهاجرت کند. یا او را چنین تربیت کنید که تصمیم به مهاجرت بگیرد. شما کافیست امکانات لازم را در اختیار فرزند خود قرار دهید تا او در آغوش خانواده و با آرامش خاطر انگلیسی یاد بگیرد. و زمانی که بزرگ شد اجازه دهید که خودش تصمیم به ماندن یا رفتن بگیرد. 

دانشمندان و زبان شناسان درباره {زبان یاد گرفتن} بچه سال‌ها تحقیق و آزمایش کرده‌اند. یافته‌های آن‌ها بسیار باارزش و مثال زدنی است. از این رو، ما در آکادمی خانی نژاد، خلاصه و نتیجه همه این تحقیقات را برای شما تعریف می‌کنیم. البته این تحقیقات هنوز هم ادامه دارد و شاید در نسل‌های دیگر یافته‌های تازه نیز مطرح شود.

قبل از همه، دست نگه دارید و بیاید این شعار معروف را بدون تفکر و تحلیل قبول نکنیم.

«هر چه جوان‌تر بهتر»

خیر، درصورتی که این‌طور نیست. بارها دانشمندان در نظریه‎های گوناگونی ثابت کرده‌اند که بزرگسالان هم مانند، بچه‌ها یاد می‌گیرند و حتی از بچه‌ها بهتر یاد می‌گیرند.

پس جوانی و کم‌سالی دلیل بهتر بودن بچه‌ها در یادگیری زبان انگلیسی نیست، باید چیز دیگری باشد که باعث می‌شود، بچه‌ها بهتر از ما بزرگسال‌ها زبان یاد می‌گیرد؟ این فاکتور مهم چیست؟

می‌دانم برای فهمیدن این فاکتور عجله دارید، تا فورا برید روی بچه خود آزمایش کنید، ولی قبل هر چیز خواهش می‌کنیم، که این مقاله را تا آخر بخوانید و از بایدها و نبایدها نیز اطلاعات کسب کنید.

بچگی خودتان را تصور کنید. زمانی که شما بچه بودید، در قبل از 1 سالگی (قطعا به یاد نمی‌آورید) فقط به حرف‌های والدین، خواهران و برادران و شاید تلویزون گوش می‌دادید. عصب گوش شما برای شنیدن تیز شده بود و به صوت‌ها و آوا‌ها واکنش نشان می‌دادید. پس چی شد؟

گوش دادن (Listening)

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

بچه از زمانی که از مادرش متولد می‌شود، فقط گوش می‌کند و کم کم به صداهای محیط واکنش نشان می‌دهد نهایتا در 6 ماهگی شروع می‌کند به گفتن هجا‌ها و در یک سالگی برخی کلمات را تلفظ می‌کند. در 2 سالگی عبارت‌های دو کلمه‌ای می‌گوید.

نکته 1: پس اولین مهارتی که بچه آدم با آن زبان یاد می‌گیرد، گوش دادن است.

مهارت گفتاری (Speaking)

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

گفتیم که بعد از 6 ماهگی پس چند ماه گوش دادن، اولین هجاهایی که به گفتمان انسان‌ها نزدیک است، تلفظ می‌کند. این نشان می‌دهد بچه مهارت گفتاری خود را شروع کرده است.

نکته 2: دومین مهارتی که بچه آدم با آن زبان یاد می‌گیرد، مهارت گفتاری است.

جالبه نه!؟

هیچ بچه‌ای در جهان وجود ندارد که زبان مادری خود را با خواندن و نوشتن یاد بگیرد. جالب است بدانید هیچ بچه‌ای در جهان در یادگیری زبان ناموفق نبوده است. همه بچه‌ها ریاضی یاد نمی‌گیرند، شنا یاد نمی‌گیرند؛ ولی زبان یاد می‌گیرند و در مهارتی که بدست آورده‌اند یک کارشناس و خبره می‌شوند.

علت این موفقیت مراحل درست یادگیری زبان است، که با آدم بزرگ‌ها سال‌هاست با روش معکوس آن یادگیری زبان را برای خودمان به یک کابوس تبدیل کرده‌ایم. مگه نه!؟

شما نمی‌توانی انکار کنی که مدرسه، معلمان ابتدا گفتن بنویسید A,a سپس بنویسید B,b. تازه این جای خوشحالی دارد، در برخی دوره‌ها مربیان غیر متخصص بدون یاددادن حروف الفبای انگلیسی تکلیف مشق می‌دهند، آن هم انگلیسی! (البته این بحث را بعدا بهش می‌پردازیم. )

خلاصه در زمان و روش‌های قدیمی، ابتدا مهارت (Writing) مهارت خواندن و سپس مهارت (Reading) را به ما آموزش دادند. آیا به نظرتون این دو مرحله نباید بعد از مهارت های گوش دادن (Listning) و مهارت گفتاری (Speaking)  درس داده می‌شد!؟

و شما که پدر و مادر بچه‌های دهه 90 و 80 یعنی بچه‌های دهه 60‌ای و 70‌ای در یادگیری زبان انگلیسی ناکام ماندند. آن دسته از والدینی هم که به سختی انگلیسی را یاد گرفتند در مکالمه آن هنوز هم مشکل دارند و اگر مکالمه روانی داشته باشند، باز هم تلفظ نادرستی دارند. و زمانی که با انگلیسی زبان‌ها صحبت می کنید، آن‌ها شما را متوجه نمی‌شوند. 

تبریک می‌گویم، شما تا این جای مقاله با ما بودید و الان با بهترین روش‌های آموزش زبان انگلیسی برای کودکان آشنا می‌شوید. به طوری که این روش‌ها مطابق نظریه (واقعیتی) است که در ابتدای مقاله برای‌تان ترسیم کردیم.

روش درست = (1) Writing (4) «  Reading (3) «  Speking (2) « Listinig 
روش نادرست = (1) Listing (4) «  Speaking (3) «  Reading (2) « Writing

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان با کتاب

امروز به لطف، گرافیست‌های بسیار حرفه‌ای و همچنین چاپ دیجیتال، کاربرگ‌های بسیار مفیدی طراحی و چاپ می‌شوند. این‌کتاب‌ها قطعا موثر است. اما نیاز دارد که والدین بچه‎‌ها در انجام تکالیف و همچنین گفتن داستان، به بچه‌ها کمک کنند. 
کتاب ابزار خوبی برای آموزش است، اما اگر مناسب سن بچه‌ها نباشد، ممکن است، به فرایند آموزش آسیب بزند. بنابراین در انتخاب کتاب، ضمن بررسی محتوا به ویژگی‌های فیزیکی آن نیز توجه کنیم. 
آموزش زبان انگلیسی برای کودکان با کتاب را بار‌ها از نزدیک دیده‌ایم. مثلا مادری در پارک به کمک کتاب، داستانی را برای بچه‌ی خود تعریف می‌کند. یا مثلا مادری اشکال کارتونی موجود را برای بچه خود نشان می‌دهد. اسم اشیا و شخصیت‌های موجود را برای بچه‌ خود تلفظ می‌کند. 
یکی دیگر از امتیازات آموزش زبان انگلیسی برای کودکان با کتاب، دوست شدن بچه با کتاب است. کتاب را از اوان کودکی مورد استفاده قرار می‌دهد و برای آینده خیلی خوب است. 

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان با موسیقی

از جدیدترین روش‌های آموزش زبان انگلیسی برای کودکان، استفاده از شعر و موسیقی انگلیسی است. شعر‌ها و موسیقی انگلیسی با ریتم‌ها و قافیه‌هایی که دارند، لذت یادگیری کلمات انگلیسی را دوچندان می‌کنند. بچه‌ها با این روش خارق العاده از چیزی که یاد می‌گیرند، اعتماد به نفس پیدا می‌کنند. حتی دوست دارند در محیط‍‌های مختلف شعرهای جدید را اجرا کنند. 

افزایش تمرکز، انجام حرکات فیزیکی ضمن اجرای شعر و موسیقی انگلیسی و همچنین ماندهگاری یادگیری در این روش از مزایای آموزش زبان انگلیسی برای کودکان با موسیقی است. البته با این روش می‌توان اهداف آموزشی را هم به شیوه‌ای نامحسوس جلو برد. بسیاری از شعر‌ها و موسیقی های انگلیسی دارای ساختارهای گرامی پرکاربرد هستند. که به این شیوه می‌توان به بچه ها انگلیسی یاد داد. 

 

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان با کارتون

یکی از بی‌دردسرترین روش‌های آموزش زبان به کودکان، روش آموزش زبان با کارتون انگلیسی است. تنها هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید؛ اینترنت پرسرعت و یک خرید یک تلویزیون باکیفیت و باحال است. ما نتایج بسیار موفقی از آموزش زبان برای کودکان با کارتون انگلیسی را دیده‌ایم.

برای موفقیت در این روش شما نیز باید با فرزندتان بشینید و کارتون انگلیسی ببینید. این کار باعث می‌شود، فرزند شما به خیال راحت و تمرکز بیشتر به کارتون نگاه کند. علاوه بر این در ابتدای کار که فعلا زبان را به خوبی یاد گرفته‌ است؛ می‌توانید به او هینت (راهنمایی کوتاه) بدهید. مثلا بگید می‌دونی اسکای چیه؟ میدونی کید یعنی چه؟ میدونی به ماشین چه میگن؟ و … خیلی از راهنمایی‌های دیگر.

اگر این روش را انتخاب کردید؛ باید به تدریج در مکالماتی که در خانه اتفاق می‌افتد از واژه‌های جدید زبان انگلیسی استفاده کنید.

یکی از مشکلات آموزش زبان انگلیسی به کودکان، ناآشنا بودن والدین به کارتون‌ها مناسب کودکان است. به هر حال این مشکل را هم می‌توان با مشاوره یک متخصص زبان انگلیسی حل کرد.

اگر حوصله رفت‌وآمد به آموزشگاه زبان کودکان را ندارید و شاید به دلیل بیماری‌هایی مثل کرونا و سایر خطرات بیرون دوست دارید در خانه به فرزند خود زبان انگلیسی آموزش دهید. یکی از متدهای پسندیده، آموزش زبان به کودکان با کارتون انگلیسی است.

 

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان با انیمیشن

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان با فیلم

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان با بازی

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان با کلیپ

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان با مسافرت

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان با پکیج آموزشی