چگونه بیانیه شخصی personal statement قوی بنویسیم؟

چگونه برای اپلای در دانشگاه یا یک موقعیت شغلی بیانیه شخصی بنویسید؟

چگونه بیانیه شخصی personal statemen  قوی بنویسیم؟

همیشه زمانی که می‌خواهید در یک جایی دانشجو بشید یا در یک شرکتی استخدام شوید. دانشگاه‌ها و شرکت‌های بالقوه از شما می‌خواهند که personal statement  یا بیانیه شخصی خود را بنویسید و از قابلیت‌ها و ویژگی‌هایتان که شما برای آن جایگاه مناسب کرده، توضیح دهید. نوشتن پرسنل استیتمنت گیرا، یکی از راه‌هایی است که می‌توان از مهارت‌های خود نوشت و اهداف خود را برای شرکت یا دانشگاه مقصد بیان کرد. یک بیانیه شخصی personal statement  قوی شما را در رقابت با سایر داوطلبان جلو می‌اندازد و شانس برنده شده آن جایگاه بخصوص یا شغل مورد نظر را برای شما بیشتر می‌کند. در این صفحه، ما براتون یاد می‌دیم که چطور برای دانشگاه یا شرکت بیانیه شخصی یا personal statement  موثری بنویسید.

بیانیه شخصی چیست؟ personal statement  چیست؟

یک متن بیانیه شخصی، حساب‌کتابی از موفقیت‌ها، استعدادها و علاقه‌های شناست که در نامه درخواست پذیریش یا رزومه را شامل می‌شود. محتوای نامه یا متن بیانیه شخصی برای دانشگاه یا درخواست کار تقریبا شبیه به هم هستند. اما پرسنل استیتمنت‌هایی که برای دانشگاه نوشته می‌شوند، معمولا طولانی و با جزئیات بیشتری هستند. عمدتا بیانیه‌های شخصی که برای دانشگاه نوشته می‌شوند، بین 3 تا 4 پاراگراف هستند. زمانی که رزومه‌ها و نامه‌های اپلای هم هستند، معمولا این متن‌های مربوط به بیانیه شخصی یک پاراگراف نوشته می‌شوند. کارفرمایان و دانشگاه‌ها ممکن است الزامات خاص خودشان را داشته باشند؛ بنابراین سعی کنید همه کم و کسری که برای نوشتن personal statement  گفتند را رعایت کنید.

 

چگونه بیانیه شخصی بنویسیم؟ چگونهpersonal statement  بنویسیم؟

اگه کل فرایند نوشتن بیانیه شخصی را به مراحل گام به گام تقسیم کنیم. این شیوه به نظرم کمک می‌کنه، ساختار را بهتر درک کنیم و personal statement  قوی بنویسیم. با اینکه قسمت مقدمه، بدنه و نتیجه‌گیری  شما باید طبق ترتیب باشد. اما شما می‌تونید کمی در این ترتیب دستکاری کنید و آنطور که موثر است بیانیه شخصی خود را بنویسید. برای مثال؛ در ابتدا می‌توانید قسمت بدنه را بنویسید. سپس مقدمه را بیان کنید. در این صورت شما بهتر می‌دانید که بقیه بیانیه شما چه چیزی را مطرح می‌کند.

شیوه زیر به شما این اطمینان را می‌دهد که قسمت‌های مهم را پوشش دهید و هر جمله را به آن اندازه که لازم است موثر بنویسید.

یک مقدمه شخصی بنویسید

یک مقدمه شخصی بنویسید

یک مقدمه‌ای بنوسید که بازتابی از شما و شخصیت شما باشد. متنی که نشان می‌دهد، چرا شما به آن مدرک تحصیلی یا جایگاه شغلی علاقه دارید. اگر مناسب است، تجارب اخیر خود را در زمینه آن شغل یا موضوعات دوره بیان کنید. اگر بیانیه شخصی را با نوشتن این که شما چه کسی است؛ شروع کنید، باعث می‌شوند، دریافت‌کننده ( خواننده) بیانیه، او را به خواندن بیانیه تشویق می‌کند.

برای اپلای کردن در یک شغل، حتما بنویسید که چه نکته‌ای باعث علاقمند شدن شما به این جایگاه شغلی، در بین سایر گزنیه‌ها بود. با یک جمله تنها و قوی، مرتبط ترین‌ جنبه شخصی و علاقه‌ی خود را برای آن جایگاه شغلی ابراز کنید. برای اپلای گرفتن در دانشگاه، در مورد قسمت‌های مختلف دوره یا دانشگاه که با علاقه شما بیشتر می‌سازد، صحبت کنید. مقدمه شما برای دانشگاه، باید یک پاراگراف کامل باشد.

 • درباره مهارت‌های مرتبط، علاقه‌ها و تجارب بنویسید

بدنه در متن بیانیه شخصی، به شما این فرصت را می‌سازد که بیشتر درباره مهارت‌های مرتبط، علاقه‌ها و تجارب خود، بنویسید. درباره جزئیات اطلاعات شخصی خود بنویسید که بیشتر به این دوره یا شغلی که قرار است اپلای کنید؛ مرتبط است. شما در بیانیه خود هرجایی که مناسب است می‌توانید از درباره عناصر زیر بنویسید.

 • موفقیت‌ها و تجارب‌تان:

درباره مدارک تحصیلی، گواهینامه‌ها، جایزه‌ها؛ تجارب صنعتی و درباره جایگاه‌های مرتبط با شغل؛ یا رشته دانشگاهی که شما مسئولیت آن‌ را داشتید؛ بنویسید.

 • استعدادها و مهارت‌های مرتبط شما:

درباره استعدادها و مهارت‌هایی که شما در طول دوران تحصیل در دانشگاه یا زندگی شغلی کسب‌ کسب‌کرده‌اید بنویسید. هنگام نوشتن توجه کنید مهارت‌های خاصی را بیان کنید که شرکت یالقوه یا دانشگاهی که قصد دارید به آن مهارت‌ها ارزش می‌دهد و برایش مهم است.

 • شما چه ارزشی را به سازمان می‌آورید:

بنویسید که چرا شما برای شرکت یا دانشگاه بالقوه مفید و ارزشمند خواهید بود. می‌توانید از تجارب خود نسبت به یادگیری مهارتی خاصی یا انجام فعالیت‌هایی را به منظور اخد گواهینامه در زمینه خاص، بیان کنید.

 • اهداف آکادمیک یا حرفه‌ای شما:

در مورد چگونگی سنخیت شغل یا موقعیت تحصیلی خود با آرزو‌های خود در آینده بنویسید. هدف خاصی را در نظر بگیرید که شغل یا موقعیت تحصیلی می‌تواند شما را در رسیدن به آن کمک کند.

برای بیانیه شخصی (شغلی) دو جمله برای قسمت بدنه بیانیه کافی است. شما ممکن است دو یا سه مورد از عناصری که در بالا بحث شد را انتخاب کنید. در این صورت متن بیانیه شما جامع و مختصر نوشته می‌شود. اگر بیانیه شخصی (دانشگاهی)  به صورت فوری درباره علاقه‌ها و اهداف شما می‌پرسد. قسمت بنده متن بیانیه شما می‌تواند یک یا دو پاراگراف باشد. حتی برای یک فارغ‌التحصیل دبیرستانی نوشتن یک پاراگراف کفایت می‌‎کند. اما برای شخصی که قصد دارد در مدارج عالی اپلای بگیرد، باید دو پاراگراف بنویسد و در ان درباره تجارب و مهارت‌های حرفه‌ای خود بنویسد.

نوشتن یک نتیجه‌گیری قوی

نوشتن یک نتیجه‌گیری قوی

در نهایت، یک متن قوی برای قسمت نتیجه‌گیری بیانیه شخصی‌تون بنویسید تا مسئول بررسی بیانیه شما را حقیقتا تحت تاثیر قرار دهد. این متن می‌تواند بیان مجدد و روشنی از اینکه چرا شما قصد دارید در این جایگاه اپلای بگیرید و قرار است با بدست آوردن این موقعیت چه آرمانی را دنبال کنید و به دست بیاورید. این بخش همچنین خواننده بیانیه شما را متقاعد می‌کند تا اقدامی برای شما انجام دهند. یا ادامه متن شما و یا سایر مدارک آکادمیک شما را بررسی کنند.

در قسمت پایانی متن بیانیه شخصی می‌توانید موارد زیر را به کار بگیرید

 • بسط دادن هداف حرفه‌ای: برحی از قسمت‌هایی که شما در بیانیه خود مطرح می‌کنید. ممکن است اجرای آن نیاز به برخی منابع و امکاناتی داشته باشد که در جایگاه شغلی جدید یا دانشگاه مقصد امکان اجرای آن باشد. زمانی که برای دانشگاه بیانیه شخصی می‌نویسید، اشاره کنید که دوره‌های دانشگاه و اهداف آن چگونه شما را برای یک شغل آماده می‌کند. در بیانیه نویسی؛ سعی کنید در هر دو نوع (شغلی یا آکادمیک) به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت مرتبط اشاره کنید. اینکه مثلا در موقعیت شغلی یا آکادمیک چه دستآوردی خواهید داشت و یا خود در 5 تا 10 سال آینده در کجا می‌بینید.
 • خلاصه بیانیه شخصی personal statment: یک خلاصه مختصر از نکات اصلی بیانیه شخصی شما می‌تواند یک نتیجه‌گیری موثر یک-جمله‌ای باشد. یا حتی می‌تواند یک جمله‌ای از یک نتیجه‌گیری طولانی باشد. حتما سعی کنید؛ موفقیت‌ها، تجربه و مهارت‌های خود به چیزی که قرار است بدست‌ آورید، وصل و مرتبط کنید.
 • به مقدمه‌ای که نوشتید، برگردید: مجددا مقدمه خود را بخوانید و آنچه شما را برای این جایگاه شغلی یا تحصیلی یا برنامه مطالعاتی علاقمند کرده است. سعی کنید این بخش را با ذکر علاقه‌ها و شایستگی‌های خود بسط دهید. پایان دادن یک بیانیه شخصی با شور و ذوق و جدیدت، دانشگاه یا کارفرمای شما را برای بررسی و تایید وضعیت نامزدی شما برای موقعیت را جدیدت می‌بخشد.

نتیجه‌گیری شما برای یک بیانیه شخصی با هدف شغلی؛ باید یک جمله باشد. پس بنابراین فقط یکی از استراتژی‌های بالا را انتخاب کنید. اما اگر این بیانیه را برای دانشگاه می‌نویسید؛ یک پاراگراف کامل بنویسید و می‌توانید از 2 یا 3 استراتژی بالا و یا ترکیبی از آن‌ها را استفاده کنید. در این صورت می‌توایند یک بیانیه شخصی جامع و موثر بنویسید.

تصحیح کردن و ویراستاری

تصحیح کردن و ویراستاری

بعد از این که بیانیه شخصی personal statment خود را نوشتید. سعی کنید آن را تصحیح و ویراستاری کنید. متن را با صدای بلند بخوانید و گوش دهید. اینطور متوجه می‌شوید که متن را چگونه نوشته‌اید. در این صورت حتی جاهایی را برای اصلاح و بازنویسی متوجه می‌شوید. مثلا:

 • املا و گرامر
 • مرتبط بودن
 • خاص بودن
 • افعال معلوم و مجهول
 • بیان روشن و واضح
 • استفاده از زبان ساده و قابل درک

متنی که نوشتید را دوباره مرور کنید. سعی کنید از یک دوست یا یک همکار هم بخواهید این متن را برای شما بخوانند و برای شما بازخورد بدهند. در این صورت است که متن شما با اصلاحیه‌ها و بررسی‌ها پخته‌تر می‌شود.

 

منبع: https://www.indeed.com/career-advice/resumes-cover-letters/how-to-write-a-personal-statement

نظر دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.